armut piş ağzıma düş

Güzel bir iş istiyorsunuz herkes gibi ve bunun içinde bir çok hayal kuruyorsunuz. Kendi ofisim olsun, evime yakın olsun, maaşım iyi olsun, mezun olur olmaz yönetici koltuğuna otursam hiç fena olmaz der gibi... Bu anlayış sadece hayallerde kalır ve gerçeğe inmezse çok güzel olur. Şüçnkü gerçek dünya böyle değil. Bu yüzden adı gerçek, hayalin adı da o yüzden hayal.. Eğer sağlam bir iş istiyorsanız önce insanların güvenini kazanmak zorundasınız. Bir yayın müdürüne yerinde bir soru soruluyor ve o da gayet net bir cevap veriyor.

s: Babanız ünlü biri. Onun yardımıyla buralara geldiğiniz söyleniyor mu?
c: Ben devlet memuru değilim. Özel sektörde iyiysen kalır, kötüysen gidersin.

Yani babanızın dayınızın bu sektörde ünlü ünsüz olup olmaması hiçbir ünlem ifade etmiyor. Bu sektörde, yanı medyada çalışmak az ama öz konuşmaya, detayları iyi takip etmeye, kılı kırk yarıp haber yapmaya, sabretmeye bakıyor. Devlet memurluğu gibi kadrolu bir iş değil ki ömür boyunca ister iş yap ister yapma kalasın nasıl olsa kadrolusun ya, devlete dayamışsın sırtını, birşey olmaz sana düşüncesi hakim olsun.

Medya daha kurnaz, daha can acıtıcı. O yüzden dahga bir kararlı olmanız gerekiyor, diğer mesleklerden farklı olarak.

Gelelim birde işsizlik sendromuna, bu da ayrı bir boyutu işin. Hadi derlerya ne kadar kötü söylersen o kadar yanına çağırırsın, bir adama 40 defa deli dersen deli olur gibi... Siz ne kadar mezun olduktan sonra iş bulamayacağım potansiyel işsizim derseniz, zaten açılası muhtemel kapıları da, aralanmadan suratınıza kapattırıverirsiniz. İşin özü istemektir. Armut piş ağzıma düş te değildir. Bin kere düşünüp, bir kere gülmektir. O yüzden önce ben iş bulabilirim ama önce bulmak için, bir işe yerleştirilebilmek için hangi yollara başvurmalı hangi yollardan geçmeliyim onu araştırmalıyım.' olmalı ilk sözler zaten gerisi gelir. İşin başı olumlu düşünmektir.

Kolay gelsin..

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !